Noslēpums, ko glabā mēbeles

Vieni no pirmajiem vārdiem, kas ienāk prātā, skatoties uz Loida Lūma (Lloyd Loom) atzveltnes krēslu, neapšaubāmi ir „pievilcīgs” un „laika gara iedvesmots”. Taču jūs, iespējams, nemaz nenojaušat, ka aiz šiem dīvāniem un krēsliem slēpjas bagātīga vēsture, kuras pirmsākumi meklējami tālajā 1917.gadā!

Taču tas nav viss... Loida Lūma mēbeles slēpj sevī labi glabātu noslēpumu. Šie izsmalcinātie, tomēr ārkārtīgi izturīgie, elegantie un ērtie krēsli ir izgatavoti no vienkārša ietinamā papīra! Jā, no papīra. Tāpēc nekad par Loida Lūma krēsliem nesakiet „pīts krēsls” – tas būtu lāča pakalpojums. Patiesībā ar nosaukumu Loids Lūms apzīmē metodi un paņēmienu papīra un tērauda aušanai uz parastajām stellēm. Loida Lūma jeb „austā papīra” mēbeļu veiksmes atslēga pienākas amerikāņu uzņēmējam un izgudrotājam Māršalam Bērnsam Loidam.

Loida Lūma izgudrojums

Klūdziņu ratiņi bija viena no Māršala attīstības jomām un, lai gan tie bija ļoti populāri 20.gadsimta sākumā, to izgatavošanai bija nepieciešams daudz laika, un tāpēc tie bija arī dārgi. Turklāt rotangpalmas klūdziņas laiku pa laikam plīsa, kā arī tas nebija īsti mīksts un ērts materiāls īpaši bērnu ratiņiem. Māršals Bērnss Loids apņēmās radīt materiālu, kas būtu ne tikai izturīgāks par rotangpalmu, bet arī labāk izskatītos un būtu mīkstāks, kā arī lai tam būtu patīkami pieskarties. Galu galā pēc dažādiem eksperimentiem viņš nonāca pie risinājuma, savijot un satinot ietinamo papīru ap smalku tērauda stiepli. Pēc tam ar papīru aptītās stieples auda uz īpašām stellēm, rezultātā iegūstot smalku un izturīgu materiālu. Māršals nosauca savu izgudrojumu par „Loida steļļu audumu”. Šis ārkārtīgi stiprais, tomēr elastīgais materiāls ļāva prasmīgiem amatniekiem to apvilkt ap ratiņu karkasiem, tādējādi izveidojot līdzenu un pievilcīgu apdari.

Premout_Vicent_Shepard_Kresli_1.jpg

Izmantojot šo jauno paņēmienu, ratiņu izgatavošanas laiks strauji samazinājās, un visas negatīvās īpašības tika novērstas, tā rezultātā Māršals uzreiz apzinājās sava izgudrojuma iespējas mēbeļu ražošanā. 1921.gadā Māršals B. Loids pārdeva savu patentu angļu mēbeļu ražotājam, kurš sāka izmantot Loidu Lūmu oriģinālā veidā, lai radītu tipisku angļu mēbeļu kolekciju. Loida Lūma raksturīgie krēsli drīz vien kļuva moderni arī Eiropā. Savas popularitātes virsotnē 1930-jos gados Loida Lūma mēbeles varēja atrast gan viesnīcās, restorānos un tējnīcās, gan cepelīnos un kruīza laineros, kā arī Vimbldonas un „Ronald Garros” tenisa laukumos.

Eiropā valdīja nemiers, un Austrumlondonā esošā rūpnīca uzlidojuma laikā tika iznīcināta. Par laimi tā bija sestdiena, un neviens netika ievainots, tomēr tas nozīmēja plašās Loida Lūma mēbeļu ražošanas beigas Anglijā. Neskatoties uz to, turpmākajos gados Loida Lūma raksturīgie krēsli nekad nezaudēja savu pievilcību, un ikoniskās mēbeles palika populāras starp cilvēkiem, kuri „tās pazina”.

Atdzimšana

1992.gadā beļģu uzņēmums Vincent Sheppard nolēma atsākt šo ievērojamo tradīciju un daiļamatniecību. Uzņēmums Vincent Sheppard radīja žilbinošu mūsdienīgu mēbeļu kolekciju, kas apvienoja klasiskās līnijas un elegantās inovācijas. Panākumi bija milzīgi. Nevēloties samierināties ar daļējiem sasniegumiem, uzņēmums centās pārņemt ne tikai mēbeļu dizainu, bet arī visu ražošanas procesu. Izveidojot privātu ražotni Kirebonā, Indonēzijā, uzņēmums Vincent Sheppard galu galā kļuva par vienu no nedaudzajiem vertikāli integrētajiem Loida Lūma ražotājiem.

Premout_Vincent_Shepard_Kresli_melni_saurs.jpg
Premout Vincent Sheppard pītās mēbeles

Austā papīra mēbeļu mantojums

Uzņēmums Vincent Sheppard ir uzticīgs Loida Lūma tradīcijām, nepārtraukti no jauna interpretējot austā papīra mēbeļu mantojumu. Runā, ka Vincent Sheppard ir no jauna atklājis Loidu Lūmu, ieviešot iztēles bagātu dizainu, kas apvieno tradīcijas un mūsdienu tendences. Gadu gaitā Vincent Sheppard ir kļuvis par savdabīgu zīmolu visā pasaulē. Mūsdienās jūs varat redzēt Vincent Sheppard mēbeles restorānos un viesnīcās no Honkongas līdz Havaju salām, no Šrilankas līdz Klusā okeāna dienvidu krastam, no Portugāles līdz Polijai, no Lielbritānijas līdz Grieķijai, no Šveices līdz Zviedrijai, no Beļģijas līdz Bahreinai, kā arī Francijas, Marokas, Portugāles golfa klubos un daudzviet citur. Pusdienojot vai atlaižoties krēslā, esot iekštelpās vai ārā, ar katru uzņēmuma Vincent Sheppard meistardarbu austā papīra mēbeļu mantojums turpina dzīvot.

Premium_Outdoort_Vincent_Shepard_Outdoor_catalogue_Background.jpg